برترین‌ها: حجامت اصطلاحا به روشی از خون گیری گفته می‌شود که جهت درمان بعضی ازبیماری‌ها به کار می‌رود و دارای سابقه‌ی تاریخی هفت هزار ساله ومورد تایید و تاکید اسلام می‌باشد.

حجامت چگونه انجام می‌شود؟

حجامت

حجامت اسم یک روش درمانی است که به صورت ایجاد مکش در نواحی خاصی از بدن و خون گیری از آن مکان‌ها ایجاد می‌شود. زمانی که مکش یا بادکش به تنهایی انجام می‌شود به آن حجامت گرم و خشک می‌گویند و هنگامی که بادکش همراه با خون گرفتن باشد به آن حجامت‌تر می‌گویند. در حجامت تر، پس از ایجاد بادکش و خراش سطح پوست، بین ۵ الی ۷۰ سی سی خون گرفته می‌شود.

در کشور‌های دیگر، حجامت‌تر را به نام wet cupping و بادکش را به اسم dry cupping می‌شناسند و کاربرد زیادی در کار درمان دارد.

حجامت توسط وسایل کاملا بهداشتی و یک بار مصرف انجام می‌شود. به وسیله لیوان مخصوص، بادکش کرده و سپس با تیغ جراحی خراش سطحی داده و مجدد بادکش کرده و خون می‌گیرند. در قدیم بوسیله دهان و از طریق شاخ گاو مکش می‌کردند. امروزه حجامت دارای مجوز است و انجام آن منع قانونی ندارد.

آیا حجامت واقعا مفید است؟

متخصصین حجامت ادعا می‌کنند این شیوه با ایجاد انباشت خون یا بندآوری خون در اطراف پوست عمل می‌کند. یعنی حجامت، جریان خون بدن فرد را در زیر کاپ‌ها، افزایش یا کاهش می‌دهد. خیلی از پزشکان، حجامت را به عنوان درمانی مکمل می‌دانند. یعنی حجامت می‌تواند بخشی از پروتکل درمان در علم پزشکی باشد و اثر خود را بگذارد.

حجامت برای تسکین درد

خیلی از افراد حجامت را راهکاری برای تسکین درد می‌دانند. هر چند شواهدی مبنی بر موثر بودن حجامت در تسکین درد وجود دارد، اما دانشمندان نیاز به انجام تحقیقات باکیفیت‌تر و گسترده‌تری برای نتیجه گیری کامل و قطعی دارند.

حجامت برای بیماری‌ها و عوارض پوستی

مطالعه‌ای دریافته شواهدی مبنی بر موثر بودن حجامت درمانی در درمان عوارض پوستی مانند هرپس زوستر یا زونا و آکنه وجود دارد.

حجامت برای ریکاوری بعد از ورزش

مطالعات نشان می‌دهند ورزشکاران حرفه‌ای می‌توانند از حجامت به عنوان بخشی از تمرینات پروسه‌ی ریکاوری خود استفاده کنند.

عوارض حجامت چیست؟

 • باقی ماندن تغییر رنگی که در پوست ایجاد شده
 • اسکار
 • سوختگی
 • عفونت

اگر فرد دچار عارضه‌ای پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس باشد، حجامت در ناحیه‌ی مورد نظر می‌تواند آن را بدتر کند.
در موارد نادر، حجامت ممکن است موجب خونریزی قابل توجه و کم خونی شود. از دیگر عوارض جانبی حجامت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آیا حجامت درد دارد؟

این سوال رایجی است که پاسخ آن منفی است. کاپ‌هایی که برای حجامت به کار می‌روند فقط احساس مکش و کشیدگی ایجاد می‌کنند، انگار که جاروبرقی روشنی را روی پوست‌تان بگذارید.

گاهی ممکن است کسی که حجامت را انجام می‌دهد به پوست‌تان روغن بزند و کاپ‌ها را حرکت بدهد که باز هم شما همان مکش را احساس خواهید کرد.

حجامت چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند و آیا ترکیب آن با طب سوزنی فوایدی دارد؟

گفته می‌شود که حجامت، بی‌تحرکی خون را برطرف کرده و جریان انرژی را در بدن افزایش می‌دهد، عدم تعادل ناشی از آسیب یا بیماری در بدن را اصلاح می‌کند و به طور کل زندگی روزمره را بهبود می‌بخشد. حجامت می‌تواند تسکین قابل توجهی برای انواع بیماری‌ها باشد مانند درد‌های عضلانی استخوانی، اضطراب، افسردگی، سرفه‌های حاد و مزمن و بیخوابی.

حتی اگر شما برای درمان عارضه یا بیماری خاصی برای حجامت مراجعه نکرده باشید، باز هم بعد از انجام حجامت احساس خوبی خواهید داشت، زیرا جریان خون‌تان بهتر می‌شود، ریه‌های‌تان بازتر می‌شوند و تنش عضلانی‌تان کمتر خواهد شد، اما اگر حجامت را با طب سوزنی همراه کنید، به مغزتان نیز کمک می‌کنید. طب سوزنی تاثیری مشابه مدیتیشن روی مغزتان دارد و می‌تواند علائم اضطراب و استرس و افسردگی‌تان را کاهش بدهد. طب سوزنی روی تمام بدن‌تان اثر می‌گذارد و به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.

آیا حجامت صرفا مُد این روز‌ها نیست؟

اگر حجامت رویکردی بود که فقط اخیرا باب شده بود، هزاران سال پیش مراحل شهرت خود را پشت سرگذاشته و تمام شده بود. حجامت واقعا موثر است و شایعه نیست. خیلی از افراد تصور می‌کنند هر دارو و درمانی غیر از شیوه‌های معمول و شیمیایی، جادوگری است، اما در واقع اینطور نیست. در سال‌های اخیر با پیشرفت طب شرقی و ترکیب آن با طب غربی، پزشکان به الگویی از درمان‌ها بر پایه و اساس علمی دست یافته‌اند.

علت حلقه‌های کبود رنگ به جا مانده از حجامت چیست و چه زمانی از بین می‌رود؟

ما اسید لاکتیک زیادی در عضلات خود داریم که می‌تواند سبب درد و گرفتگی عضلات بشود. حجامت یک واکنش پیش التهابی ایجاد می‌کند که نسبت لاکتات به پیروات (L:P) را افزایش داده و سبب واکنش غیرهوازی یا سوخت و ساز غیرهوازی می‌شود؛ و این زمانی است که اکسیژن وارد عمل می‌شود و دی اکسید و اسید لاکتیک را در نواحی حجامت تجزیه می‌کند. در نتیجه بافت بدن به حرکت می‌افتد و جریان خون به سمت سطح بیشتر می‌شود؛ بنابراین روی تمام سطح پوست آثار آن دیده می‌شود.

مکشی که توسط کاپ‌های حجامت صورت می‌گیرد سبب افزایش جریان بسیار سریع خون در ناحیه شده و مویرگ‌ها را به شدت گشاد می‌شوند. این مویرگ‌های ظریف به راحتی پاره می‌شوند و این زمانی است که اسید لاکتیک و کربن دی‌اکسید رها می‌شود. این پروسه از حجامت و پاره شدن مویرگ‌های ریز در نهایت حلقه‌های کبود رنگ به جا می‌گذارند. بسته به وضعیت جریان خون در بدن‌تان، اثر کاپ‌های حجامت ممکن است زود از بین برود یا تا مدت‌ها به جا بماند.

آیا دلایلی وجود دارند که بتوانند مانع حجامت فرد شوند؟

حجامت تا زمانی که توسط یک حرفه‌ای در این رشته انجام شود مشکل و خطری ندارد. حجامت انواعی دارد که از نظر مکانیسم‌ها و احساس‌هایی که ایجاد می‌کنند با هم متفاوت‌اند. برخی از انواع حجامت، شدت بیشتری دارند و نباید روی افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند یا پوست‌شان حساس است انجام شوند. انواع ملایم‌تر حجامت می‌توانند برای این دسته از افراد مناسب‌تر باشند.

چند جلسه حجامت لازم است تا بهترین نتیجه کسب شود؟

حجامت تاثیری فوری بر بدن دارد. خیلی از افراد این تاثیرات را زود حس می‌کنند که تا چند روز نیز باقی می‌ماند. حجامت می‌تواند کمک‌تان کند فورا دردتان را تسکین بدهید و به آرامش برسید.

حجامت

حجامت صورت چگونه است؟

اساس کار حجامت صورت مانند حجامت بدن است، اگرچه در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. کاپ‌های استفاده شده در حجامت صورت معمولا نرم‌تر و کوچک‌تر می‌باشند.

این کاپ‌ها به آرامی پوست صورت را به داخل می‌کشند. این عمل باعث می‌شود که جریان خون در پوست صورت افزایش یابد و باعث جوان سازی پوست صورت می‌شود.

مزایای حجامت صورت چیست؟

 • افزایش گردش خون
 • افزایش گردش اکسیژن در لایه‌های پوستی
 • تقویت پوست
 • تحریک سلول‌های کلاژن ساز
 • توقف تنش‌های عضلانی
 • روشن شدن و شفاف سازی پوست
 • کاهش ظاهر زخم‌ها، خطوط ریز و چین و چروک‌های پوست
 • جذب بهتر مواد مغذی و مناسب پوست
 • تنظیم چربی پوست

توصیه‌هایی برای قبل از حجامت

 • با شکم گرسنه و سیر حجامت نکنید.
 • دوازده ساعت قبل از حجامت سیگار نکشید.
 • یک ساعت قبل از حجامت انار یا شربت آب انار میل کنید تا از غلظت خون کاسته شود.
 • همچین می‌توانید عسل یا مایعات فراوان بنوشید.
 • در وقت حجامت انگشتر عقیق به دست نداشته باشید.
 • از با تجربه بودن شخصی که می‌خواهد شما را حجامت کند اطمینان داشته باشید.
 • قبل از انجام حجامت حتما عینک از روی چشم برداشته شود.

توصیه‌هایی برای بعد از حجامت

 • تا دوازده ساعت سیگارنکشید.
 • تا ۲۴ ساعت ورزش یا کار سنگین نکنید.
 • تا ۲۴ ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور و غذا‌های سرد و تند و تیز مصرف نکنید.
 • حداقل تا ۱۲ ساعت پس از انجام حجامت جهت جلوگیری از عفونت زخم، حمام کردن ممنوع است.
 • قبل و بعد از حجامت خوردن انار توصیه شده است.
 • همچنین برای جبران ضعف احتمالی، نوشیدن شربتی از عسل پس از حجامت مفید است.
 • تا ۱۲ ساعت قبل و بعد از حجامت نزدیکی صورت نگیرد.
 • طی شش ساعت اول پس از حجامت خوردن شربت عسل (یک قاشق عسل+یک لیوان آب ولرم+کمی گلاب) توصیه می‌شود.

منابع: medicalnewstoday ،mspmag


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Home
Account
shop
Cart
Search