وب‌سایت سواد زندگی: امروزه، روروَک پای ثابت اولین خرید‌های والدین برای کودکان تازه متولد شده به شمار می‌رود. البته این محصول از نظر قدمت سابقه‌ای بسیار طولانی‌تر دارد و شواهدی در دست است که نشان می‌دهد تاریخچه اولین روروَک‌های تولید شده به قرن پانزدهم باز می‌گردد.

با این حال، کارایی و از همه مهم‌تر فواید علمی روروَک توسط شمار زیادی از متخصصین در سراسر دنیا زیر سوال رفته است به طوری که استفاده از آن در برخی کشور‌های توسعه یافته ممنوع شده است. اما آیا واقعا روروَک باعث ایجاد تداخل در روند رشد جسمانی کودک خواهد شد؟

مطالعات گسترده در تقابل با تاثیرگذاری روروَک

دکتر Alan Greene متخصص اطفال اطلاعات کامل و مفیدی در این زمینه ارائه داده است: مشاهده اولین قدم‌های فرزند برای هر والدی به شدت لذت بخش و هیجان انگیز است. روروَک اختراع شد تا دستیابی به چنین رویایی را سریعتر محقق سازد.

حداقل از نظر روانی، کاربرد روروَک برای کودکان به آن‌ها احساسی آمیخته از شادی و اعتماد به نفس هدیه می‌دهد. این ابزار گاهی اوقات نیز به یاری والدین می‌شتابد و همچون یک پرستار کودک حرفه‌ای وارد عمل می‌شود تا ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم کند.

اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود! بر اساس مطالعات انتشار یافته از مجله تکاملی و رفتاری طب اطفال، روروَک در تعداد زیادی از موارد گزارش شده منجر به تاخیر در توسعه فرمان‌های حرکتی مغز کودکان شده است. از طرفی دیگر با استناد به مطالب انتشارات AAP، روروک حتی می‌تواند منجر به اختلال در تکامل ذهنی بچه‌ها شود.

در سال ۱۹۹۴ و زمانی که هنوز روروک‌ها از محبوبیت بالایی در آمریکا برخوردار بودند، کمیسیون ایمنی کالا‌های مصرفی این کشور اعلام کرد که این محصول بیش از هر کالا‌های کودکانه دیگری منجر به ایجاد جراحت برای رده سنی خردسال شده است.

انواع آسیب‌های فیزیکی طبق مقاله‌ای که از طریق پاب مد قابل دسترسی است، شامل ضربه به سر، شکستگی استخوانی، شکستگی دندان ها، قطع عضو و یا حتی مرگ می‌شود. هرچند روروَک‌های امروزی ایمن‌تر هستند، اما باز هم نمی‌توان از مضرات متعدد آن بر سلامت عضلات و استخوان‌های کودک چشم پوشی کرد.

براساس خبر منتشره در روزنامه نیویورک تایمز، کانادا در سال ۲۰۰۴ استفاده از روروک را به طور کلی ممنوع کرد. شاید متعجب شوید، اما مالکیت تنها یک روروَک می‌تواند منجر به جریمه تا ۱۰۰۰۰۰ دلاری و یا شش ماه زندان شود. این در حالی است که بر اساس داده‌های پاب مد، همچنان ۷۵ درصد کودکان در بسیاری از کشور‌ها وابسته به روروَک هستند و تبعات ناشی از آن نیز ادامه دارد.

همانطور که گفته شد استفاده از روروَک ضمن قرار دادن کودک در معرض حوادث مختلف، فرصت یادگیری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی را آن هم به صورت “طبیعی” از او می‌گیرد.

مطالعه‌ای از کتابخانه دیجیتال ساینس دایرکت نشان داده است که روروَک با ایجاد تداخل در روند یادگیری ذاتی، منجر به تاخیر در تکامل فرمان‌های حرکتی صادره از مغز کودک برای حداقل چندین ماه خواهد شد. به نظر می‌رسد که این تاخیر دست کم بیش از ۳ روز به ازای هر ۲۴ ساعت استفاده از روروَک باشد.

اما قطعا اساسی‌ترین مشکلی که درباره روروک گزارش شده، تاخیر در تکامل ذهنی کودکان است. تست‌های ویژه‌ای که از این کودکان به عمل آمده است، مسئله فوق را تایید کرده اند. این تاثیر گا‌ها تا حتی ۱۰ ماه پس از توقف استفاده از روروَک نیز استمرار داشته است.

دکتر Emmi Pikler متخصص اطفال ادامه می‌دهد: کودکانی که به صورت طبیعی بزرگ می‌شوند و راه رفتن را بدون عجله (اشاره به استفاده از روروَک) می‌آموزند نه تنها از نظر عضلانی پایدارتر هستند، بلکه اعتماد به نفس و قدرت ذهنی بیشتری نیز دارند!

مطالعه‌ای از آکادمی پزشکی اطفال آمریکا بررسی کاملی میان دو گروه اصلی از کودکان انجام داده است. دسته نخست کودکانی بودند که راه رفتن را بدون وابستگی به روروَک آموختند و دسته دیگر با استفاده از آن.

نتایج نشان دادند که کودکان گروه دوم نه تنها دیرتر به راه افتادند، بلکه برای مدت زمانی طولانی نیازمند کمک والدین خود به منظور حفظ کامل تعادل بودند. علت این مسئله نیز از نظر علمی کاملا مشخص است: روروَک اجازه تکامل تمامی عضلات لازم برای راه رفتن مستقل را نمی‌دهد.

به گفته یکی از فیزیوتراپ‌های معروف کودکان، حرکاتی مانند چهار دست و پا راه رفتن، تلاش برای بالا کشیدن خود و بلند شدن از زمین، همگی برای تقویت عضلات هر کودکی ضروری هستند و روروَک چنین فرصتی را از آن‌ها سلب می‌کند.

با استناد به پژوهش‌های چاپ شده در مجله داینامیک کایروپراکتیک، حرکت چهار دست و پا فرآیندی فوق العاده پیچیده است که استفاده از هر دو نیمکره چپ و راست مغز و در عین حال هماهنگی دقیق میان آن‌ها را طلب می‌کند.

این هماهنگی، فرد را برای دست یابی به موفقیت‌های آکادمیک در آینده مستعدتر می‌سازد. بدین ترتیب بهترین روش در جهت کمک به فرزندان این است که اجازه دهیم خودشان راه رفتن را بیاموزند و ما تنها محیطی ایمن و مناسب در اختیارشان قرار دهیم!

علاوه بر یافته‌های فوق، اخیرا مطالعه‌ای دیگر نیز توسط دانشگاه کیس وسترن رزرو انجام شده که مضرات تکاملی استفاده از روروَک به وسیله کودکان را تایید کرده است.

دکتر A. Carol Siegel روانشناس و یکی از کارکنان متخصص دانشگاه مذکور، مهارت‌های ذهنی و حرکتی ۱۰۹ نوزاد با رده سنی ۶ الی ۱۵ ماه را مورد بررسی قرار داد تا از تاثیر مثبت و یا منفی روروَک بر رشد عضلاتی- اسکلتی مناسب کودکان آگاه شود.

هرچند نتایج به دست آمده از این پژوهش هنوز به صورت رسمی در هیچ مجله‌ای منتشر نشده، اما دکتر Siegel طی مصاحبه‌ای نظر خود و همچنین بخشی از یافته‌های مطالعه را گزارش داده است: تمامی کودکان شرکت کننده از عملکرد ذهنی استاندارد برخوردار بودند، به غیر از کودکانی که تجربه استفاده از روروَک را داشتند.

وی به منظور تفهیم بهتر موضوع از آزمایشی جالب در دهه ۱۹۶۰ یاد می‌کند: در این تحقیق از چندین بچه گربه استفاده و دور گردن هر کدام از آن‌ها به کمک ابزاری مخروطی پوشیده شده بود. به گونه‌ای که امکان مشاهده پا‌ها حین حرکت وجود نداشت.

با گذشت مدتی از اجرای آزمایش، گردن بند‌ها از حیوان جدا شدند. بچه گربه‌ها تا مدتی قادر به هدایت ذهنی اندام‌های حرکتی خود و راه رفتن نبودند. دقیقا همین اتفاق در مورد روروک نیز رخ می‌دهد، به خصوص آن‌هایی که اجازه نمی‌دهند کودک پا‌های خود را حین حرکت مشاهده کند؛ بنابراین اگر به هر دلیلی که مجبور به خرید روروَک برای فرزند خود باشیم، بهتر است مدلی را انتخاب کنیم که کودک حین حرکت قادر به مشاهده پا‌های خود باشد.

در ادامه پس از کسب آگاهی کامل پیرامون مضرات روروَک برای کودکان خردسال و شیرخوار، دو محصول دیگر را معرفی خواهیم کرد که تاثیری مشابه دارند و بهتر است از خریداری آن‌ها اجتناب شود.

رقابت منفی روروَک با دو محصول کودکانه دیگر

پیش از ارائه نام محصولات، لازم به ذکر است که موارد زیر با استناد به داده‌های آکادمی پزشکی اطفال آمریکا گردآوری شده اند.

 تاب‌های نوسانی با قابلیت اتصال به درب: به دلایل مشابهی که در مورد روروَک نیز گفته شد، تاب‌های نوسانی کودکانه که به چارچوب درب متصل می‌شوند هم منجر به تاخیر در رشد و تکامل ذهنی- فیزیکی خواهند شد، زیرا باعث می‌شوند که کودکان زمان کمتری را به جنب و جوش طبیعی بر سطح زمین بگذرانند و بدین ترتیب قادر به توسعه مهارت‌های حرکتی در زمان مناسب خود نباشند.

علاوه بر این با وارد آوردن استرس و فشار بر ناحیه لگن و ستون فقرات، می‌توانند مسبب بد شکلی‌های استخوانی شود که البته درصد بالایی از آن‌ها به مرور زمان رفع می‌شوند. در تصویر زیر نمونه‌ای از تاب‌های نوسانی را مشاهده می‌کنید.

صندلی بچه: گزارش‌های متعددی از جراحت‌های جدی به واسطه استفاده از صندلی بچه در سراسر دنیا وجود دارد. در بسیاری از موارد کودک پیش از آن که واقعا از نظر عضلانی آماده باشد، داخل صندلی‌های مخصوص بچه‌ها قرار گرفته و فرمان‌های حرکتی صادره از مغز وی -که همچنان ارتباط کاملی با محیط ندارد- برای مدتی نسبتا طولانی محدود می‌شود. بنابر این اگرناگزیر شدید که از این صندلی‌ها استفاده کنید، مدت کوتاهی کودک را درون آن قرار دهید.


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Home
Account
shop
Cart
Search