وب‌سایت عصر ایران: هموروئید را می‌توان دلیل اصلی سوزش رکتوم عنوان کرد. هموروئید زمانی شکل می‌گیرد که سیاهرگ‌های موجود در بخش مقعد متورم شده و توده‌هایی را شکل می‌دهند که با دیواره‌های رکتوم در تماس هستند.

درمان‌های خانگی برای سوزش رکتوم می‌توانند برای بیمارانی که از این شرایط آزاردهنده رنج می‌برند، تسکین دهنده باشد. رعایت بهداشت، دنبال کردن یک رژیم غذایی درست و سالم، استفاده از آلوئه ورا و کمپرس‌های سرد و گرم از جمله روش‌هایی هستند که می‌توان برای کاهش احساس سوزش در رکتوم مد نظر قرار داد.

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

رکتوم آخرین بخش از روده بزرگ انسان است که به کانال مقعد منتهی می‌شود. این آخرین قسمت روده بزرگ است که مدفوع پس از جذب تمام مواد مغذی از آن عبور کرده و برای دفع از مقعد آماده می‌شود.

اندازه رکتوم حدود پنج اینچ (۱۲.۷ سانتیمتر) است و بخشی کلیدی از قسمت پایین دستگاه گوارش محسوب می‌شود. رکتوم می‌تواند گاهی اوقات دچار التهاب و خونریزی شود، به ویژه زمانی که فرد به شقاق مقعد یا هموروئید مبتلا باشد.

دلایل

دلایل مختلفی برای احساس سوزش در رکتوم وجود دارند که از آن جمله می‌توان به هموروئید، پروکتیت، شرایط غیر بهداشتی، بارداری، سندرم روده تحریک پذیر، و شقاق مقعد اشاره کرد.

هموروئید

هموروئید را می‌توان دلیل اصلی سوزش رکتوم عنوان کرد. هموروئید زمانی شکل می‌گیرد که سیاهرگ‌های موجود در بخش مقعد متورم شده و توده‌هایی را شکل می‌دهند که با دیواره‌های رکتوم در تماس هستند. این مشکل با برخی شرایط ناخوشایند دیگر مانند خونریزی، سوزش، خارش، درد و التهاب همراه است.

پروکتیت

پروکتیت یا التهاب رکتوم یکی از دلایل کلیدی احساس سوزش در این بخش از بدن محسوب می‌شود.

شرایط غیر بهداشتی

عدم رعایت بهداشت مناسب در اطراف مقعد می‌تواند در ابتلا به هموروئید و احساس سوزش در رکتوم نقش داشته باشد.

بارداری

طی دوران بارداری، زن ممکن است احساس سوزش در ناحیه رکتوم را تجربه کند که این احساس پس از وضع حمل از بین می‌رود.

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

سندرم روده تحریک پذیر

اسهال و یبوست می‌توانند در ابتلا به هموروئید و همچنین پاکسازی خشن و پرفشار ناحیه مقعد پس از اجابت مزاج نقش داشته باشند که می‌تواند به احساس سوزش منجر شود.

فشار بیش از حد هنگام اجابت مزاج

اعمال فشار بیش از حد هنگام اجابت مزاج می‌تواند موجب ملتهب شدن سیاهرگ‌های مقعد شود و بر همین اساس، به مشکل ناخواسته احساس سوزش در این ناحیه منجر شود.

غذا‌های تند و چرب

مصرف بیش از حد غذا‌های تند و چرب با احساس سوزش در رکتوم، سوء هاضمه، ناراحتی، اسهال، و استفراغ مرتبط است. مصرف زیاد غذا‌های چرب می‌تواند به یبوست منجر شود که مشکل موجود را هرچه بیشتر وخیم‌تر می‌سازد.

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

محصولات حاوی کافئین و شکر

این محصولات، به ویژه زمانی که بیش از حد مصرف می‌شوند، می‌توانند موجب احساس سوزش در ناحیه رکتوم شوند.

موارد دیگر

خونریزی از روده بزرگ می‌تواند به بروز مساله‌ای جدی‌تر مانند شقاق مقعد یا وجود یک پولیپ اشاره داشته باشد. سرطان روده نیز می‌تواند دلیل خونریزی باشد. هر گونه خونریزی از بخش مقعد باید مورد توجه قرار گرفته و برای بررسی دقیق شرایط بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

علائم

از علائم شایع مواردی که می‌توانند به سوزش رکتوم منجر شوند می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

هموروئید:

– خونریزی

– سوزش

– خارش

– درد

– التهاب

سندرم روده تحریک پذیر:

– اسهال

– یبوست

– درد شکم

– حالت تهوع

اختلالات معده:

– سوء هاضمه

– ناراحتی

– اسهال

– استفراغ

خبر خوب این است که درمان‌های بسیاری برای تسکین احساس سوزش در رکتوم وجود دارند که توسط کارشناسان توصیه شده اند و می‌توانند در موارد نه چندان جدی می‌توانند فرد را از مراجعه به پزشک بی نیاز سازند. اما در صورت ابتلا به شرایطی مانند هموروئید پیشرفته باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان‌های خانگی

در ادامه با چند درمان خانگی که می‌توانند به تسکین احساس سوزش در رکتوم کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم.

مغز هسته انبه

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

شما می‌توانید مغز هسته انبه را خشک کرده و سپس آن‌ها را به پودر تبدیل کنید. بیمارانی که از احساس سوزش در رکتوم رنج می‌برند باید دو بار در روز دو گرم از این پودر را همراه با عسل مصرف کنند. این یک راه حل ساده برای هموروئید است که صد‌ها سال در کشور‌هایی مانند هند مورد استفاده قرار گرفته است. انبه دارای ترکیبات ضد التهاب در مغز هسته خود است که پس از پودر شدن می‌توان از آن‌ها بهره برد.

تخم گشنیز

تخم گشنیز نیز به عنوان درمانی موثر برای هموروئید و نشانه‌ها و علائم مرتبط با آن در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید مقداری تخم گشنیز را پیش از خواب شبانه در آب خیس کنید و صبح روز بعد این نوشیدنی را مصرف کنید. این درمان برای بهبود شرایط ناراحت کننده‌ای مانند سوزش و خونریزی از رکتوم می‌تواند موثر باشد. تخم گشنیز از خواص ضد التهاب، آنتی اکسیدانی، و تسکین دهنده اسپاسم برخوردار است که آن را به گزینه مناسب برای مقابله با هموروئید و سوزش رکتوم تبدیل می‌کند.

بیبری

بیبری (Bayberry) توانایی خود در کاهش اندازه و شدت هموروئید را نشان داده است، در شرایطی که از خواص ضد التهاب و آثار بی حس کنندگی نیز سود می‌برد.

موز

مشخص شده است که مصرف ترکیب پوره موز در یک فنجان شیر جوشیده می‌تواند به کاهش احساس سوزش در رکتوم کمک کند. پتاسیم یکی از مواد مغذی اصلی موجود در موز است که می‌تواند به عنوان یک رگ گشا عمل کند و به کاهش استرس و فشار در سیاهرگ‌های اطراف رکتوم کمک کند.

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

همچنین، پتاسیم به عنوان یک قابض عمل می‌کند که بافت‌های بدن، از جمله بافتی که به واسطه تحریک رکتوم ملتهب شده است را جمع و تنگ می‌کند.

افزون بر این، موز دارای فیبر محلول و فیبر نامحلول است که فیبر محلول در آب حل می‌شود و گوارش را کند می‌کند، در شرایطی که فیبر نامحلول حرکت مواد در دستگاه گوارش را تسهیل می‌کند و حجم مدفوع را افزایش می‌دهد، از این رو، برای افرادی که با یبوست یا دفع مدفوع نامنظم مواجه هستند، مفید است.

کرنبری

کرنبری (Cranberry) به واسطه خواص ضد التهاب خود شناخته شده است. افزون بر درمان هموروئید، از کرنبری می‌توان برای درمان اختلالات روده‌ای و معده‌ای جدی استفاده کرد.

انجیر

استفاده از انجیر یکی از رایج‌ترین درمان‌های خانگی برای تسکین احساس سوزش در رکتوم است. شما می‌توانید حداقل چهار انجیر را به مدت یک شب در یک لیوان آب خیس کرده و صبح روز بعد آن را مصرف کنید. بهتر است این انجیر‌ها با معده خالی مصرف شوند.

همچنین، شما می‌توانید از برگ‌های انجیر یک جوشانده تهیه کرده و آن را به صورت موضعی روی بخش تحت تاثیر قرار گرفته استفاده کنید.

زمانی که این روش دو روش درونی و بیرونی را استفاده می‌کنید نتایج سریع‌تر نمایان خواهند شد.

دانه‌های زیره سبز

زیره سبز به کوچک شدن هموروئید کمک می‌کند، از این رو، سطح تحریک شده کاهش یافته و احساس سوزش تسکین می‌یابد.

شما می‌توانید پودر دانه‌های زیره سبز را با آب ترکیب کنید تا یک خمیر غلیظ شکل بگیرد. سپس، این خمیر را به آرامی روی مقعد قرار داده تا به کاهش دما و احساس سوزش در این ناحیه کمک کند.

همچنین، مصرف پودر دانه‌های زیره سبز همراه با آب نیز می‌تواند به تسکین احساس سوزش کمک کند.

باترمیلک

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر، پروبیوتیک‌ها می‌توانند به تسکین یبوست کمک کنند و به این ترتیب ممکن است در تسکین درد هموروئید نیز نقش داشته باشند. باترمیلک توانایی کاهش دمای بدن و ایجاد اثر خنک کنندگی را دارد. برای رهایی از احساس سوزش در رکتوم باید به طور منظم باترمیلک مصرف کنید.

آبلیمو و آب نعناع

آبلیمو به عنوان یک عامل ضد التهاب عمل می‌کند که تورم و سوزش را کاهش می‌دهد، در شرایطی که آب نعناع یک اثر تسکین دهنده و بی حسی طبیعی را ارائه می‌کند که می‌تواند به تسکین احساس خارش و سوزش کمک کند.

با ترکیب آبلیمو با آب نعناع و عسل و حداقل سه بار نوشیدن آن می‌توانید به تسکین ناراحتی رکتومی خود کمک کنید.

کمپرس سرد و گرم

استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم روش خوبی برای مقابله با درد و ناراحتی ناشی از هموروئید است.

همچنین، نشستن در وان آب گرم نیز می‌تواند اثری مشابه در تسکین احساس سوزش داشته باشد.

استفاده متناوب از کمپرس‌های سرد و گرم نیز مشابه با روشی است که پس از یک آسیب دیدگی در محل متورم یا ملتهب توصیه می‌شود. تغییرات دما معمولا به کاهش تورم و همچنین بهبود جریان خون به محل تحت تاثیر قرار گرفته با هدف بهبودی سریع‌تر و ترمیم سلولی کمک می‌کند.

فندق افسونگر

با کمک پد‌های پنبه‌ای می‌توانید از فندق افسونگر (Witch Hazel) روی مقعد استفاده کرده تا به کاهش احساس سوزش و دیگر نشانه‌های مرتبط با هموروئید کمک کند. خواص ضد التهاب و قابض فندق افسونگر می‌تواند به کاهش احساس سوزش در رکتوم کمک کند.

تربچه

سوزش رکتوم؛ از دلایل تا درمان‌های خانگی

تربچه سرشار از فیبر است که می‌تواند به تنظیم حرکات روده و ترشح شیره‌های گوارشی کمک کند. این شرایط می‌تواند عبور مدفوع و اجابت مزاج را تسهیل کند که از تشدید هرچه بیشتر هموروئید پیشگیری می‌کند.شما می‌توانید تربچه را به صورت رنده شده مصرف کرده یا آب آن را با افزودن اندکی نمک مصرف کنید.خمیر این سبزی که از ترکیب با شیر تهیه می‌شود نیز درمانی مطلوب برای هموروئید است.

تربچه گیاهی است که می‌تواند جریان خون در ناحیه لگن و رحم را تحریک کند و همچنین به عنوان یک عامل ضد التهاب برای درمان شرایط سلامت مختلف استفاده می‌شود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا به واسطه خواص دارویی خود شناخته شده است. در مورد هموروئید و احساس سوزش در رکتوم، شما می‌توانید از آلوئه ورا به صورت موضعی برای کاهش احساس سوزش استفاده کنید.

آلوئه ورا از خواص تسکین دهنده و ضد التهاب برخوردار است، از این رو، درمانی رایج برای آفتاب سوختگی و دیگر موارد التهاب است.

سخن پایانی

برای کمک به تسکین علائم مرتبط با سوزش رکتوم از مصرف بیش از حد غذا‌های پر ادویه و تند، چای، قهوه و غذا‌های سرشار از شکر پرهیز کنید.

بسیاری از درمان‌های خانگی ارائه شده در بالا می‌توانند در ترکیب با درمان‌های پزشکی رایج استفاده شوند، اما ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: organicfacts


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Home
Account
shop
Cart
Search