برترین ها: در این مطلب به شما می‌گوییم متخصصین قلب برای پیشگیری از مشکلات قلبی خود چه می‌کنند.

تغذیه‌ی سالمی دارند

متخصصین قلب، اهمیت خوردن غذا‌ها و اسنک‌های سالم را خوب می‌دانند و متناسب با شرایط خود، حتما جوری برنامه ریزی می‌کنند که همیشه غذای سالم در دسترس داشته باشند.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

قدردانی خود بابت داشته‌های‌شان را روی کاغذ می‌آورند

مطالعات اخیرا نشان داده‌اند ابراز قدردانی می‌تواند تاثیر مثبت قابل توجهی بر سلامت قلب داشته باشد. مثلا پژوهشی نشان داد افرادی که از آن‌ها خواسته شده بود بر احساس عمیق قدردانی و سپاس تمرکز کنند، توانسته بودند یکی از شاخص‌هایی را که احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را نشان می‌دهد کاهش بدهند. مطالعه‌ی دیگری نیز دریافت بیمارانی که به مدت دو ماه، یادداشت‌های قدردانی می‌نوشتند، بیومارکر‌های التهابی را که منجر به بیماری قلبی می‌شوند، کاهش داده بودند. پس می‌بینید که داشتن حس قدردانی و روی کاغذ آوردن آن، نه فقط برای سلامت روح و روان، که برای سلامت جسم‌تان نیز خوب است.

هر شب هشت ساعت می‌خوابند

خواب خوب و کافی شبانه، اهمیت زیادی دارد و کمک‌تان می‌کند صبح، احساس انرژی کنید و برای شروع یک روز پُرتلاش آماده شوید. کمبود خواب موجب افزایش فشار خون می‌شود که ریسک فاکتوری برای بیماری قلبی است.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

کراس فیت انجام می‌دهند

متخصصین قلب به خوبی می‌دانند که ورزش نه تنها برای سلامت عمومی و سطح انرژی مفید است بلکه یک ضد استرس بسیار عالیست. ورزش جلوی افزایش کورتیزول را می‌گیرد که هومورن استرس بوده و با افزایش ریسک حمله قلبی یا سکته مغزی ارتباط دارد. کراس فیت و یوگا از تمرینات مورد علاقه‌ی بیشتر پزشکان قلب است.

مدیتیشن می‌کنند

پزشکان در طول روز با عوامل استرس برانگیز زیادی مواجهند، بنابراین هر روز زمانی را به فعالیتی می‌پردازند که استرس‌شان را تسکین بدهد و تا حدودی ریلکس‌شان کند. افکار منفی و احساس غم و اندوه می‌تواند به سلامت قلب لطمه بزند. استرس می‌تواند موجب ترشح کاتچولامین بشود که عاملی برای نارسایی قلبی و حمله‌ی قلبی به شمار می‌رود. یک مدیتیشن ۲۰ دقیقه‌ای در روز به شما احساس آرامش می‌دهد و تنش را از شما دور می‌کند.

از پله‌ها استفاده می‌کنند

عجیب نیست که بعد از روی کار آمدن آسانسور، آمار حملات قلبی به میزان زیادی افزایش یافت. ورزش در طول روز، حتی به اندازه‌ی کم هم می‌تواند به سلامت قلب کمک کند.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

هر روز وزن‌شان را چک می‌کنند

تقریبا همه‌ی توصیه‌ها برای کاهش احتمال بیماری‌های قلبی شامل دستورالعمل‌هایی برای تغذیه و کاهش وزن و ورزش و کنترل استرس می‌شوند. اما خیلی از افراد این دستورات را در روتین روزانه‌ی خود به کار نمی‌برند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید مطمئن شوید وزن سالمی دارید این است که وزنی را به عنوان هدف مشخص کنید و هر روز خودتان را وزن کنید تا مطمئن شوید آن را حفظ کرده‌اید. این ترفندی است که بعضی از متخصصین قلب از آن استفاده می‌کنند.

وقتی گرسنه نیستند غذا نمی‌خورند

وقتی گرسنه نیستید، نخورید. شاید خیلی ساده به نظر برسد، اما خیلی از افراد به دلایل دیگری می‌خورند مثلا استرس یا حوصله سررفتگی! به جای اینکه سه وعده‌ی بزرگ در روز غذا بخورید، در طول روز وعده‌های کوچک بخورید تا دچار پُرخوری در یک وعده نشوید. این یکی از بهترین کار‌هایی است که می‌توانید برای کنترل وزن و در نتیجه سلامت قلب‌تان انجام دهید.

همیشه موضوعی برای خندیدن پیدا می‌کنند

در زندگی روزمره، جنبه‌های جالب و خنده‌دار زندگی را دیدن مهارتی است که کمک‌تان می‌کند نگرش مثبتی را در خود حفظ کنید و اغلب بخندید. خندیدن به چیز‌هایی که در اختیار شما نیست نه تنها استرس‌تان را کاهش می‌دهد، بلکه عروق را گشاد می‌کند و فشار خون را پایین می‌آورد.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

اغلب رابطه جنسی دارند

فعالیت جنسی مانند ورزش اینتروال است که برای سلامت قلب بسیار مفید است. این هم یک راه ساده و جذاب برای کمک به سلامت قلب‌تان!

یوگا تمرین می‌کنند‌

می‌دانیم که استرس زیاد برای سلامت قلب مضر است و نه تنها مستقیما بر قلب‌تان اثر می‌گذارد بلکه منجر به رفتار‌هایی نیز می‌شود که آن‌ها نیز به سلامت قلب لطمه می‌زنند مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، و خوردن غذا‌های راحتی مانند پیتزا و کلوچه و …. ورزشی مانند یوگا با کاهش استرس کمک می‌کند ذهن و جسم‌تان آرام بگیرد، به تعادل برسید و هر روز چند دقیقه‌ای از مشغله‌ها فاصله بگیرید.

زیاد آب می‌نوشند

زیاد آب نوشیدن در طول روز می‌تواند ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی را پایین بیاورد، زیرا دهیدراته شدن بدن منجر به افزایش هماتوکریت و چسبناکی خون می‌شود که هر دو با حوادث قلبی مرتبط اند. مطالعه‌ای جدید نشان داده افزایش مصرف آب حتی به اندازه‌ی تنها یک درصد هم می‌تواند روی تغذیه اثر مثبت بگذارد، زیرا باعث می‌شود قند و نمک کمتری مصرف کنید و دریافت کالری کلی‌تان را کاهش بدهید.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

فرقی نمی‌کند سرشان چقدر شلوغ باشند، همیشه برای ورزش کردن وقت صرف می‌کنند

خیلی از افراد کمبود وقت را برای ورزش نکردن بهانه می‌کنند و به همین دلیل وزن اضافه می‌کنند. متخصصین قلب با وجود تمام مشغله‌هایی که دارند، دست کم ۳۰ دقیقه در روز ورزش هوازی انجام می‌دهند.

تابع رژیم غذایی مدیترانه‌ای هستند

پزشکان خیلی خوب از فواید رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای سلامت قلب آگاهند.

مولتی ویتامین مصرف می‌کنند

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد زنانی که به مدت بیش از سه سال مولتی ویتامین مصرف می‌کردند، ریسک بیماری قلبی و مرگ ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش داده بودند. شما هر چند که سعی کنید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید باز هم به احتمال زیاد از جهت برخی از مواد مغذی، کمبود‌هایی دارید که می‌توانید با مصرف مولتی ویتامین این کمبود‌ها را برطرف کنید.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

هر سال واکسن آنفلوآنزا می‌زنند

دریافت واکسن آنفلوآنزا تقریبا برای همه‌ی افراد مفید است، اما برای افرادی که در حال حاضر دچار بیماری قلبی و نارسایی قلبی‌اند بسیار لازم است. اخیرا ثابت شده که واکسن آنفلوآنزا در برابر ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی از شما محافظت می‌کند.

با دوستان و افراد مورد علاقه‌ی خود وقت می‌گذرانند

کیفیت و کمیت روابط اجتماعی با سلامت عمومی و کاهش احتمال مرگ ارتباط دارد. تحقیقات نشان داده که بیماری قلبی با زندگی پُر از استرس، فشار‌های اجتماعی و شغلی و روانی در هر مرحله‌ای از زندگی مرتبط است و دوستان خوب و خانواده‌ای گرم و صمیمی می‌تواند به کاهش تمام این فشار‌ها کمک کند.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

ویتامین D کافی دریافت می‌کنند

کمبود ویتامین D بسیار شایع است و مطالعات نشان داده کمبود آن از شاخص‌های چشمگیر مرگ ناشی از حمله قلبی و سکته مغزی است. پایین بودن سطح ویتامین D با فشار خون بالا و قند خون بالا مرتبط است که هر دو ریسک فاکتور‌های بیماری قلبی‌اند. از پزشک‌تان بخواهید سطح ویتامین D تان را چک کند تا در صورت لزوم از مکمل آن استفاده کنید.

ریسک فاکتور‌های شخصی‌شان را می‌دانند

متخصصین قلب هرگز سیگار نمی‌کشند، رژیم غذایی متعادلی دارند و ورزش می‌کنند، زیرا می‌دانند این عوامل، با ریسک فاکتور‌های فردی‌شان در زمینه‌ی بیماری قلبی مرتبط اند. اما هر شخصی منحصربفرد است و از جنبه‌های گوناگونی در معرض ریسک فاکتور‌های بیماری قلبی قرار دارد؛ بنابراین هر کسی باید ریسک فاکتور‌های شخصی‌اش را بداند تا اقدامات لازم جهت کنترل و پیشگیری را انجام بدهد.

کربوهیدرات‌های ساده مصرف نمی‌کنند

خیلی از افراد برای محافظت از قلب خود و پیشگیری از دیابت و برخی از سرطان‌ها، از مصرف کربوهیدرات‌هایی، چون پاستا و برنج و شیره ذرت با فروکتوز بالا و نان سفید پرهیز می‌کنند و در عوض مقدار زیادی میوه و سبزی و پروتئین کم چرب می‌خورند و کینوآ و سبزیجات را جایگزین کربوهیدرات‌های فرآوری شده که پُرکالری‌اند و بخش اعتیادآور مغز را فعال می‌کنند می‌نمایند.

مکمل ویتامین K۲ مصرف می‌کنند

مطالعات جدید نشان داده‌اند ویتامین K۲ برای سلامت قلب لازم است. این ویتامین، کلسیم را به سمت استخوان‌ها می‌فرستد و اجازه نمی‌دهد در عروق رسوب کند. ضمنا پژوهش‌هایی نشان داده‌اند ویتامین K۲ می‌تواند کلسیفیکاسیون کرونری را خنثی کند. کلسیفیکاسیون کرونری موجب انسداد عروق می‌شود.

پروتئین زیاد می‌خورند

قلب عضله‌ای است که نیاز روزانه به پروتئین دارد. برخلاف آنچه در گذشته گفته می‌شد، غذا‌های کم چرب نباید هدف اصلی در تغذیه باشند، بلکه بهتر است گوشت و غذا‌هایی مصرف کنید که دارای مواد مغذی محافظ قلب‌اند. مصرف ماهی‌های چرب همراه با روغن زیتون، مغز‌ها و سبزیجات برای قلب بسیار مفید است.

پروبیوتیک مصرف می‌کنند

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به میزان قابل توجهی از کلسترول بد خون کم کرده و شاخص‌های التهابی را که منجر به بیماری قلبی می‌شوند کاهش بدهند.

شکلات تلخ می‌خورند

شکلات تلخ نه تنها خوشمزه است بلکه منبعی از پلی فنول‌هاست که می‌تواند انعطاف پذیری رگ‌ها را افزایش داده و به کاهش فشار خون کمک کند. شکلاتی که انتخاب می‌کنید باید دست کم حاوی ۷۵ درصد کاکائو باشد.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

تخم مرغ می‌خورند

علم نشان داده یک رژیم غذایی بدون کلسترول لزوما کلسترول خون را پایین نمی‌آورد. در واقع اگر کلسترول غذا بالا باشد، معمولا به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کند. تخم مرغ غذایی فوق العاده است که پُر از پروتئین سیر کننده و چربی‌های مفید است.

مراقب سلامت دندان‌های‌شان هستند

بهداشت مناسب دهان و دندان می‌تواند منجر به التهاب سیستمیک کمتری در کوتاه مدت شود. هر چند ارتباط میان بهداشت دهان و کاهش احتمال حمله قلبی و سکته مغزی هنوز مورد بحث است، اما به هر حال داشتن دهان و دندانی سالم، برای سلامت عمومی اهمیت دارد.

اهمیت فشار خون نرمال را می‌دانند

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ دریافته که کاهش فشار خون سیستولیک به ۱۲۰ میلیمتر جیوه، احتمال مرگ در اثر بیماری قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی و حمله قلبی را تا ۲۵ درصد را کاهش می‌دهد.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

سطح هورمون‌های‌شان را چک می‌کنند

بالا بودن سطح هورمون‌ها در زنان، مخصوصا استروژن، می‌تواند بر انبساط و انقباض رگ‌ها اثر بگذارد و آن‌ها را مستعد پارگی عروق و لخته شدن خون کند. ریسک مشکلات قلبی در زنانی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند، تحت درمان جایگزینی هورمون هستند یا باردارند تا حدودی بالاتر است. یکی از راه‌های کنترل میزان استروژن در سطحی سالم برای قلب، حفظ وزن سالم است.

نسبت به قند خون‌شان حساس‌اند

در افراد بزرگسال مبتلا به دیابت، شایع‌ترین علت مرگ، بیماری قلبی و سکته مغزی است. متخصصین قلب از مصرف هله هوله، مخصوصا نوشابه‌های قندی و سایر غذا‌هایی که قند خون را بالا می‌برند و مقاومت به انسولین ایجاد می‌کنند اجتناب می‌نمایند.

به جای مصرف مکمل کلسیم، لبنیات مصرف می‌کنند

اخیرا مطالعه‌ای انجام شده که دریافته مصرف کلسیم به صورت مکمل می‌تواند احتمال ایجاد پلاک در عروق و آسیب به قلب را افزایش بدهد. اما خوشبختانه رژیم غذایی سرشار از کلسیم می‌تواند حامی سلامت قلب باشد.

از جهت اختلالات خواب چکاپ می‌شوند

آپنه خواب یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب است که باعث می‌شود طی خواب یک وقفه‌ی نسبتا طولانی در تنفس ایجاد شود. این اتفاق می‌تواند ارگان‌ها را دچار کمبود اکسیژن کرده و تاثیرات مخربی بر سلامت قلب بگذارد و موجب حمله قلبی، آریتمی، نارسایی قلبی، سکته مغزی و افزایش فشار خون بشود.

در صورت لزوم آسپرین مصرف می‌کنند

برخلاف باور عمومی مصرف آسپرین در افراد سالم هیچ سودی ندارد، اما برای افرادی که در حال حاضر دچار حمله قلبی شده‌اند یا آن‌هایی که بیماری عروق دارند، دوز کمی از آسپرین در روز می‌تواند در پیشگیری از حمله‌ی قلبی در آینده مفید باشد.

داروی خواب گیاهی مصرف می‌کنند

باور کنید یا نه، انسان امروز هر شب تقریبا دو ساعت یا بیشتر، کمتر از انسان‌های ۱۰۰ سال پیش می‌خوابد. این کاهش مدت خواب با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی ارتباط دارد. متاسفانه بیخوابی نیز مشکلی شایع است؛ بنابراین برخی از پزشکان توصیه می‌کنند مصرف دوز کمی ملاتونین و مکمل ۵-HTP در کمک به خواب عمیق در طول شب موثر است.

متخصصین قلب برای سلامت قلب‌شان چه می‌کنند؟

از مصرف «سفیدها» در رژیم غذایی پرهیز می‌کنند

به جای اینکه از مصرف چربی خودداری کنید، از مصرف قند سفید، آرد سفید، نان سفید و برنج سفید پرهیز کنید.

منبع: rd


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Home
Account
shop
Cart
Search