برترین‌ها – ترجمه از هدی بانکی: شما انگیزه‌های زیادی دارید که به خاطرشان زندگی کنید. هدف‌های زندگی شما چه شخصی باشند و چه حرفه‌ای یا معنوی، طبیعتا دوست دارید تا جایی که ممکن است عمر طولانی‌تری داشته باشید تا به آن‌ها برسید. البته «رسیدن به نهایت آرزوها» یک تخیل است و چیزی است که هیچ انسانی واقعا به آن نمی‌رسد. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانند احتمال عمر طولانی‌تان را بیشتر کنند تا پروسه‌ی سالخورده شدن‌تان مطبوع‌تر بشود.

چیز‌های عجیبی که طول عمرتان را زیاد می‌کنند

دیگر همه می‌دانیم که غذای سالم خوردن، سیگار نکشیدن، میوه و سبزی بیشتر خوردن، ورزش کردن، چربی‌های ناسالم کمتر خوردن و کنترل استرس، مهم‌ترین فاکتور‌های یک زندگی سالم با طول عمر زیاد است، اما شاید ندانید دیگر چه چیز‌هایی عمرتان را بیشتر می‌کنند. راز طول عمر چیزی فراتر از مسائل جسمی است که باید به آن‌ها اهمیت بدهید.

ذهن‌تان را به چالش بکشید

این فقط بدن‌تان نیست که نیاز به ورزش دارد، مغزتان هم ورزش لازم دارد. به چالش کشیدن فکر و ذهن‌تان برای یاد گرفتن مهارت‌های جدید، از ریسک آلزایمر و زوال عقل کم می‌کند و البته از شما آدم جذاب‌تری می‌سازد. فعال نگه داشتن مغز، عملکرد ادراکی‌تان را بهبود می‌دهد و کمک‌تان می‌کند در هر سنی که هستید بیشتر احساس جوانی و نشاط کنید.

بازی‌های فکری بسیار عالی شامل جدول کلمات متقاطع، سودوکو و حل کردن معما و مسابقات پرسش و پاسخ می‌شود. مطالعه نیز عالیست و می‌توانید برای نقد کردن چیزی که خوانده‌اید وقت بگذارید و به آن فکر کنید. با افزایش سن، یاد گرفتن موضوعات جدید کار سختی می‌شود و دقیقا به همین علت است که باید درگیر عادت‌ها و روتین‌ها نشوید و ذهن‌تان را مدام به چالش بکشید.

ارتباطات دوستانه‌ی محکمی برقرار کنید

چیز‌های عجیبی که طول عمرتان را زیاد می‌کنند

احساس تنهایی و انزوا شما را مستعد بیماری قلبی می‌کند. این احساس منفی موجب التهاب می‌شود که برانگیزاننده‌ی عوارض ناخوشایندی مانند سندروم التهابی روده، سرطان، دیابت، چاقی و ناهنجاری‌های قلبی و عروقیست.

به نظر می‌رسد افراد سالمند به دلیل تنها بودن بیشتر در معرض بیماری‌اند، اما فرقی نمی‌کند، هر کسی باید از این احساس پرهیز کند. شاید در ابتدا فکر کنید تنهایی اذیت‌تان نمی‌کند و با آن راحتید، اما به مرور زمان شرایط سخت‌تر خواهد شد و این استرس بر جسم و روح‌تان اثر خواهد گذاشت.

به بهداشت دهان و دندان‌تان بسیار توجه کنید

سلامتی از دهان شروع می‌شود! وضعیت دندان‌های شما بازتابی از تندرستی عمومی‌تان است. مطالعات نشان می‌دهند میان سلامت ناکافی دهان و دندان و ریسک مرگ ارتباط وجود دارد، اما این ارتباط بسیار پیچیده و ناشناخته است. بیماری لثه نیز منجر به سرطان دهان، دیابت و بیماری قلبی می‌شود. هر روز دندان‌ها را نخ بکشید و مسواک بزنید و سالی دو بار برای بررسی وضعیت دندان‌های‌تان به دندانپزشک مراجعه کنید. اجازه ندهید دندان دردناک‌تان آنقدر در همین حالت بماند که به بیماری تبدیل شود و عاملی برای کاهش طول عمرتان باشد.

آنقدر نخورید که دیگر نتوانید بخورید

ژاپنی‌ها تکنیکی به نام hara hachi bun me دارند که توصیه می‌کند تا جایی بخورید که ۸۰ درصد سیر شوید نه صد در صد. همین تکنیک باعث شده در تمام دنیا بیشتری طول عمر را داشته باشند. علتش می‌تواند این باشد که محدود کردن مصرف کالری، تولید هورمون T۳ تیروئید را کاهش می‌دهد. هورمون T۳ سوخت و ساز را کُند می‌کند و پروسه‌ی پیری را سرعت می‌دهد.

دانشمندان از دهه‌ی ۱۹۳۰ دریافته‌اند که محدود کردن مصرف کالری، طول عمر را افزایش می‌دهد و البته انسان، زمانی سالم‌تر است که بدنش چربی کمتری داشته باشد. به جای اینکه همیشه نگران هر چه می‌خورید باشید، سعی کنید تا جایی نخورید که کاملا سیر شوید و حساب کالری‌های دریافتی‌تان را داشته باشید.

به طور منظم رابطه جنسی داشتن

چیز‌های عجیبی که طول عمرتان را زیاد می‌کنند

حتما شنیده‌اید که رابطه جنسی چقدر برای سلامتی مفید است. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که به طور مرتب دو تا سه بار در هفته رابطه جنسی دارند بیشتر عمر می‌کنند. دلیلش کاملا مشخص نیست، اما به هر حال فعالیت جنسی، اگر مخاطره آمیز نباشد عادت سالمی است، کالری می‌سوزاند، سلامت قلب و عروق را تقویت می‌کند، بدن را ریلکس و آرام می‌کند و عملکرد ایمنی را بهبود می‌دهد. وقتی رابطه‌ی جنسی تبدیل به عادتی سالم در رابطه‌ای تعهد آمیز شود، هم به جنبه‌ی عاطفی و احساسی رابطه کمک می‌کند و هم به جنبه‌های جسمی سلامت.

کمتر تلویزیون تماشا کنید

آمار تماشای تلویزیون اصلا جالب نیست. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ نشان داده افرادی که چهار ساعت یا بیشتر در روز تلویزیون تماشا می‌کنند، ۴۶ درصد بیشتر ممکن است زودتر بمیرند. هر یک ساعت بیشتر تلویزیون تماشا کردن، ریسک مرگ زود هنگام ۱۱ درصد بالاتر می‌برد. دانشمندان هنوز نمی‌دانند علت دقیق این تاثیر تلویزیون تماشا کردن چیست، اما به احتمال زیاد موضوع یکجا نشینی و بی‌تحرکی مطرح است. ضمنا نشستن پای تلویزیون معمولا با خوردن اسنک‌های ناسالم همراه است.

قهوه بنوشید

چیز‌های عجیبی که طول عمرتان را زیاد می‌کنند

اگر جزو آن‌هایی هستید که بدون قهوه نمی‌توانید به کارتان برسید پس خوشحال می‌شوید اگر بدانید باید به این عادت‌تان ادامه دهید تا بیشتر عمر کنید. قهوه می‌تواند ریسک دیابت نوع دوم، بیماری قلبی و زوال عقل را کاهش بدهد. افرادی که معمولا به طور همزمان چند کار انجام می‌دهند می‌توانند با نوشیدن قهوه، سوخت و ساز را افزایش داده و اکسیداسیون اسید‌های چرب را نیز بیشتر کنند که همه‌ی این‌ها به معنی کاهش وزن است. قهوه را غذایی رژیمی بدانید! اما شیرینیش نکنید و خامه هم به آن اضافه نکنید تا بتوانید همچنان به عنوان یک غذای رژیمی روی آن حساب کنید.

خوشبین باشید

حتی اگر زندگی سخت می‌گذرد و شرایط بر وفق مرادتان نیست خوشبین باشید تا طول عمرتان بیشتر شود. دانشگاه هاروارد، تاثیر خوشبینی بر کیفیت زندگی افراد را مطالعه کرده است و دریافته افرادی که خوشبین‌تر و شادترند، ۱۶ درصد کمتر مستعد مرگ در اثر سرطان هستند و ۳۸ درصد کمتر ممکن است در اثر بیماری قلبی یا تنفسی فوت کنند. ضمنا این افراد ۳۹ درصد کمتر در معرض مرگ در اثر سکته مغزی‌اند. به نظر خنده‌دار می‌رسد که صرفا باور این که همه چیز درست خواهد شد، سلامت و سرحال‌تان کند، اما واقعیت دارد.

شاید علتش این باشد که آدم‌های خوشبین به تاثیر مثبت انتخاب‌های خود باور دارند و بیشتر تمایل دارند عادات سالم در پیش بگیرند. آن‌ها نسبت به روابط خود نگاه مثبت‌تری دارند که شاخص بسیار مهمی از جنبه‌ی سلامت روحی و روانی محسوب می‌شود. ضمنا خوشبین‌ها کمتر استرس و نگرانی دارند و برای همین مثل بدبین‌ها میزان التهاب در بدن‌شان بالا نیست.

همانطور که دیدید تمام این فعالیت‌ها و عادت‌هایی که طول عمرتان را زیاد می‌کنند، خوشایند و راحتند و در کنار یک رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی و تعامل درست با دیگران، جادو می‌کنند. اگر بابت هر مسئله‌ی کوچکی پریشان نشوید، از رابطه‌ی جنسی‌تان راحت‌تر و بدون وسواس لذت ببرید، هر روز قهوه بنوشید و ذهن‌تان را عادت زده نکنید، می‌توانید روز‌ها و سال‌های بیشتری از زندگی در کنار عزیزان‌تان لذت ببرید.

منبع: heartyaging


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Home
Account
shop
Cart
Search