در یکی از اولین مطالعات مقیاس بزرگ در مورد ژن های مرتبط با رژیم غذایی، محققان تقریباً 500 ژن را کشف کردند که به نظر می رسد مستقیماً بر غذاهایی که می خوریم تأثیر می گذارد. این یافته ها گامی مهم به سمت استفاده از ژنتیک افراد برای توسعه استراتژی های تغذیه دقیق است که به بهبود سلامت یا پیشگیری از بیماری کمک می کند.

برخی از ژن هایی که ما شناسایی کردیم به مسیرهای حسی مربوط می شوند. از جمله طعم، بو و بافت -؛ و همچنین ممکن است پاسخ پاداش در مغز را افزایش دهد. از آنجایی که برخی از این ژن‌ها ممکن است مسیرهای روشنی برای تأثیرگذاری بر دوست داشتن یا عدم علاقه یک فرد به غذا داشته باشند، می‌توانند به طور بالقوه برای ایجاد پروفایل‌های ژنتیکی حسی برای تنظیم دقیق توصیه‌های غذایی افراد بر اساس غذاهایی که دوست دارند استفاده کنند.


جوآن کول، دکترا، رهبر تیم تحقیقاتی، استادیار، گروه انفورماتیک زیست پزشکی، دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو

برای این مطالعه، محققان از Biobank بریتانیا، که حاوی داده‌های 500000 نفر است، برای انجام یک مطالعه مرتبط با پدیده (PheWAS) استفاده کردند که ژن‌ها را بیشتر از هر عامل سلامت یا سبک زندگی مرتبط با رژیم غذایی شناسایی کرد. مطالعات PheWAS برای یافتن ارتباط بین گونه های ژنی مورد علاقه و طیفی از صفات و رفتارهای انسانی، از جمله دریافت رژیم غذایی استفاده می شود.

کول گفت: «غذاهایی که ما برای خوردن انتخاب می کنیم تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل محیطی مانند فرهنگ، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و دسترسی به غذا قرار دارند. از آنجایی که ژنتیک نسبت به همه عوامل محیطی نقش بسیار کمتری در تأثیرگذاری بر دریافت رژیم غذایی ایفا می کند، ما باید صدها هزار نفر را برای شناسایی تأثیرات ژنتیکی در میان عوامل محیطی مورد مطالعه قرار دهیم. داده های لازم برای انجام این کار تا همین اواخر در دسترس نبوده است.

کول این یافته ها را در NUTRITION 2023، نشست سالانه شاخص انجمن تغذیه آمریکا که در 22 تا 25 جولای در بوستون برگزار شد، ارائه خواهد کرد.

یکی از چالش‌های شناسایی ژن‌های مرتبط با رژیم غذایی این است که آنچه افراد می‌خورند با بسیاری از عوامل دیگر، از جمله عوامل سلامتی مانند کلسترول بالا یا وزن بدن و حتی وضعیت اجتماعی-اقتصادی مرتبط است. در کار جدید، محققان روش‌های محاسباتی را برای بررسی اثرات مستقیم انواع ژنتیکی که بر رژیم غذایی تأثیر می‌گذارند و جدا کردن آن‌ها از اثرات غیرمستقیم مانند مواردی که یک ژن بر دیابت تأثیر می‌گذارد و ابتلا به دیابت نیاز به مصرف قند کمتری دارد، به کار بردند.

این طرح مطالعه به این دلیل امکان پذیر بود که Biobank انگلستان نه تنها حاوی اطلاعات ژنتیکی عمیق است، بلکه داده های بهداشتی و اجتماعی-اقتصادی دقیقی نیز دارد. این به محققان اجازه داد تا انواع ژنتیکی فردی را برای ارتباط با هزاران صفت آزمایش کنند و سپس انواع غیرمستقیم ژن را که به شدت با عوامل دیگر مانند دیابت مرتبط بودند حذف کنند.

این تجزیه و تحلیل حدود 300 ژن را نشان داد که مستقیماً با خوردن غذاهای خاص مرتبط هستند و تقریباً 200 ژن مرتبط با الگوهای غذایی که غذاهای مختلف را با هم گروه بندی می کنند. به عنوان مثال، مصرف کلی ماهی یا مصرف میوه.

کول گفت: «این مطالعه نشان داد که الگوهای رژیم غذایی دارای اثرات ژنتیکی غیرمستقیم بیشتری هستند، به این معنی که آنها با بسیاری از عوامل دیگر همبستگی دارند. “این نشان می دهد که چقدر مهم است که الگوهای غذایی را در خلاء مطالعه نکنید، زیرا تاثیر الگوی غذا خوردن بر سلامت انسان ممکن است به طور کامل توسط عوامل دیگر واسطه یا مخدوش شود.”

در کوتاه مدت، کول در حال مطالعه ژن های مرتبط با رژیم غذایی است که به تازگی شناسایی شده اند تا عملکرد آنها را بهتر درک کند و در عین حال برای شناسایی ژن های بیشتری که مستقیماً بر ترجیحات غذایی تأثیر می گذارند، کار می کند. او مایل است بر اساس این یافته ها چندین خط تحقیقات ترجمه ای را دنبال کند. به عنوان مثال، او علاقه مند به مطالعه این است که آیا استفاده از ژنتیک یک فرد برای تطبیق مشخصات طعم یک رژیم غذایی طراحی شده برای کاهش وزن، می تواند پایبندی را بهبود بخشد یا خیر.

همچنین ممکن است بتوان از این بینش های جدید برای تطبیق غذاها با استعداد ژنتیکی افراد استفاده کرد. کول گفت: «اگر بدانیم ژنی که یک گیرنده بویایی در بینی را کد می‌کند، علاقه فرد به میوه‌ها را افزایش می‌دهد و پاسخ پاداش را در مغز تقویت می‌کند، می‌توان از مطالعات مولکولی روی این گیرنده برای شناسایی ترکیبات طبیعی یا مصنوعی که به آن متصل می‌شوند، استفاده کرد. سپس، می‌توانیم ببینیم که آیا افزودن یکی از این ترکیبات به غذاهای سالم، آن غذاها را برای آن فرد جذاب‌تر می‌کند یا خیر.

منبع:

انجمن آمریکایی تغذیه

منبع : news medical

دیدگاهتان را بنویسید

Home
Account
shop
0
back
سبد خرید0
There are no products in the cart!
دریافت پیش فاکتور