Inflammasome ها سیستم پیچیده ای از حسگرهای مولکولی را تشکیل می دهند که بدن ما از آنها برای به صدا درآوردن زنگ هشدار هنگام بروز عفونت استفاده می کند. با این حال، مکانیسم‌های پشت این حسگرها، که پاسخ‌هایی را به تهدیداتی مانند عوامل بیماری‌زای مهاجم آغاز می‌کنند و نحوه عملکرد آن‌ها، برای ایمونولوژیست‌ها مورد فتنه قرار گرفته است.

در یک مطالعه جدید، زیست شناسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو روشی را که قبلا ناشناخته بود توصیف کردند که سیستم ایمنی ویروس های خاص را تشخیص می دهد. آنها دریافتند پروتئین ایمنی التهابی که به نام CARD8 شناخته می شود، می تواند به عنوان یک سیم برای شناسایی طیف وسیعی از ویروس ها، از جمله SARS-Cov-2، که باعث COVID-19 می شود، عمل کند.

محققان به رهبری مت داگرتی از دانشکده علوم زیستی و همکارانش در دانشگاه واشنگتن و برکلی، با اضافه کردن یک پیچ به کشف خود، دریافتند که CARD8 در بین گونه‌های مختلف عملکرد متفاوتی دارد و حتی بین افراد در جمعیت انسانی متفاوت است. این یافته‌ها که از یک سری آزمایش‌ها در رده‌های سلولی انسان و تجزیه و تحلیل تنوع ژنتیکی CARD8 در گونه‌های پستانداران حاصل شده است، در مجله شرح داده شده است. زیست شناسی PLOS.

در نسخه‌ای از CARD8، متوجه شدیم که برخی از انسان‌ها بر اساس یک تفاوت ژنتیکی، توانایی تشخیص عفونت‌های کروناویروس را از دست داده‌اند، اما توانایی تشخیص ویروس‌ها را در خانواده‌ای دیگر، انترو ویروس‌ها – که شامل راینو ویروس (سرماخوردگی معمولی) و نیز می‌شود، به دست آورده‌اند. ویروس فلج اطفال بنابراین این بدان معناست که این یک مبادله تکاملی است و تنوع CARD8 در انسان بر روی اینکه کدام ویروس قابل تشخیص است و کدام یک نمی تواند تأثیر می گذارد.


مت داگرتی، دانشیار گروه زیست شناسی مولکولی

تیم تحقیقاتی دریافتند که نسخه خفاشی CARD8 قادر به تشخیص ویروس کرونا نیست. این می‌تواند توضیح دهد که چگونه کروناویروس‌ها می‌توانند خفاش‌ها را به راحتی آلوده کنند و به یک «مخزن» ویروس تبدیل شوند.

این یافته ها شواهدی را ارائه می دهد که نشان می دهد CARD8 به طور قابل توجهی در بین گونه های مختلف پستانداران و انسان ها تکامل یافته است. به گفته نویسندگان، “یافته های ما CARD8 را به عنوان یک حسگر ایمنی ذاتی، چند شکلی و سریع در حال تکامل از ویروس های RNA با حس مثبت نشان می دهد.”

داگرتی گفت که محققان فقط نوک کوه یخ را بر حسب روشی که حسگرهای ایمنی در مورد عوامل بیماری زا و عفونت به صدا در می آورند، یافته اند.

داگرتی می‌گوید: دیدن این تعادل تکاملی یک ویروس به ویروس دیگر که از حس کردن به حس نکردن می‌رود شگفت‌انگیز است.

مطالعات بیشتری برای تعیین کامل نقش CARD8 در شدت عفونت‌های COVID-19 و علائم طولانی COVID-19 مورد نیاز است.

نویسندگان خاطرنشان می‌کنند: «این وسوسه‌انگیز است که حدس بزنیم که کاهش فعال‌سازی التهابی CARD8 ممکن است یک عامل مؤثر در تغییرات در پیامدهای بیماری COVID-19 و به طور کلی‌تر برای سایر عفونت‌های بیماری‌زای ویروس کرونا و پیکورناویروس باشد».

نویسندگان این مطالعه تحقیقاتی عبارتند از: برایان تسو، ریمجیم آگاروال، ناندان گوکاله، جسی کولسوپتراکول، اندرو رایان، الیزابت فی، لنیس کاسترو، کریستوفر بیرشمیت، کریستینا یاپ، الیزابت تورکوت، سوفیا دلگادو-رودریگز، رامنی، رامنفر پاتریک میچل و متیو داگرتی.

منبع:

دانشگاه کالیفرنیا – سن دیگو

مرجع مجله:

تسو، بی وی، و همکاران (2023) حسگر اختصاصی میزبان ویروس‌ها و پیکورناویروس‌ها 1 توسط التهابی CARD8. زیست شناسی PLoS. doi.org/10.1371/journal.pbio.3002144.

منبع : news medical

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Home
Account
shop
Cart
Search